גוגל קפאין


גוגל קפאין

Caffeine: זמן להתעוררמערכת אינדוקס חדשה של גוגל

גוגל הכריזה השבוע על מערכת אינדוקס אתרים חדשה, ה- Caffeine. על פי הפוסט בבלוג הרשמי של google, מלבד היותה מאגר התוכן הגדול ביותר שהוצע אי פעם על ידי גוגל, המערכת החדשה מספקת 50% יותר תוצאות טריות מהמערכת הישנה. חדשות, פורומים, בלוגים- כעת מסופק מידע עדכני יותר משניתן בעבר.

גוגל כותבת בבלוג כי הקמתה של מערכת אינדוקס חדשה הינה מחוייבת המציאות לא רק מכיוון שקצב גדילת התוכן ברשת האינטרנט הולך וגדל כל הזמן, אלא גם כי נכנסים ערוצי מידע חדשים, להם צריך לתת מענה טוב מבעבר: סרטוני וידאו, תמונות, מבזקים ועדכונים בזמן אמת. כל אלה לא רק מעשירים את עמודי האינטרנט אלא גם הופכים אותם למורכבים יותר. מנגד, ציפיות הגולשים, כמו גם אלו של יצרני התכנים הולכות והופכות דורשניות יותר ויותר.
מה שהופך את מערכת האינדוקס החדשה למתקדמת יותר הוא המבנה: "מערכת האינדוקס הישנה הייתה מורכבת ממספר שכבות, מה שיצר רענון מידע בחלק מהשכבות בתדירות נמוכה יותר", נכתב בבלוג. "הרובד המרכזי היה מתרענן אחת לשבועיים. בכדי לרענן רובד במערכת הקודמת, היינו סורקים את כל האינטרנט, מה שיצר שיהוי משמעותי בין איתור מידע להצגתו לגולשים".

נזכיר כי מערכת אינדוקס האתרים, זו אותה מערכת אשר סורקת ומקטלגת את ים המידע המצוי באינטרנט, כך שבהקלדת חיפוש בתיבת החיפוש, תוצגנה מיד התוצאות המתאימות לשאילתא. בניגוד אולי למקובל לחשוב, התאמת תוצאות החיפוש למילות החיפוש אינה מתבצעת עם לחיצת כפתור "חפש", אלא עוד קודם, באמצעות מערכת האינדוקס.

בעזרת ה- Caffeine, מתבצעת סריקת האתרים במנות קטנות, כך שאינדקס החיפוש מתעדכן באופן רציף, מכל האינטרנט. עמודים חדשים, ואפילו מידע חדש בעמודים קיימים, יתווספו מיד לאינדקס. "Caffeine מאפשרת לנו לאנדקס עמודי אינטרנט בהיקפים עצומים" כותבת google, "למעשה, כל שנייה, מעבדת המערכת מאות אלפי עמודים במקביל. לו היה זה נייר, הערימה הייתה צומחת בכל שנייה לגובה נוסף של כ- 5 קילומטרים. קפאין צורכת נפח אחסון של קרוב ל- 100 מיליון גיגה-בייט בבסיס נתונים אחד, ומוסיפה עוד מאות אלפי גיגה-בייטים של מידע ביום. צריך 625,000 אייפודים בשביל להכיל כזו כמות של מידע. לו היינו פורסים את האייפודים אחד לצד השני, היינו יוצרים שביל אייפודים באורך של 64 קילומטרים".

גוגל מבטיחה כי תמשיך לעדכן את המערכת בחודשים הקרובים, וממליצה להמשיך לעקוב אחר התפתחויות.