בין כסה לעשור: האם GOOGLE אי פעם יסלח לאתר שנקנס בנקודות דירוג?


קבלת דירוג גבוה אצל GOOGLE הוא מרכיב קריטי בהצלחת אתר אינטרנט, מה שגורם לעתים למנהלי אתרים לעשות ממש כל דבר בשביל להביא את האתר לעמוד הראשון. למרבה הצער, רבות מהשיטות להביא את האתר לדף הראשון והמיוחל כרוכים בפעילות ספאם, וגוגל, בלשון המעטה, לא מחבב ספאם. אם מנוע החיפוש מוצא כי באתר האינטרנט מצויים מאפיינים "ספאמיים", האתר ייקנס בנקודות דירוג.

אילו מאפיינים ייחשבו על ידי GOOGLE כספאם?

יש לא מעט מאפיינים כאלו. הפופולריים ביותר הם עמודי מעבר המיוצרים אוטומטית, הפניות כוזבות וסמויות, הרעפה במילות מפתח, טקסט או קישורים חבויים, קישורים בתשלום ומערכות אוטומטיות ליצירת קישורים.

מה עושה GOOGLE לאתרים שנקנסו?

כאשר גוגל קונס אתר, או שהאתר יוסר לצמיתות מרשימת האינדקס או שמיקומו ירד ברשימת תוצאות החיפוש.

האם GOOGLE יסלח אי פעם לאתר שנקנס?

אנו נמצאים ערב יום כיפורים, ונראה שהשאלה הזו רלבנטית במיוחד. ישנם מנהלי אתרים אשר יעידו כי עשויה לעבור שנה תמימה מבקשת שחזור הדירוג של האתר ועד שדירוגו שוחזר בפועל. כך לדוגמה, אתר אשר הוחרם לגמרי על ידי גוגל כיוון שהכיל מערכת לייצור המונית של קישורים, נאלץ להסיר את המערכת ולנקות את כל הקישורים לפני שהגיש בקשה לביטול הקנס. מיקומו הגבוה של האתר בדירוג תוצאות החיפוש התאפשר רק אחרי אישור של גוגל כי הדרישות אכן קוימו, וכל התהליך ארך כשנה. מי שנכווה יכול לספר כי פרק הזמן הדרוש בכדי להשיב את אמון מנוע החיפוש באתר עלול להיות ארוך מאד. נראה כי גוגל שומרת לעצמה מעין "גיליון הרשעות" כאשר כל קנס עתידי נוסף יימדד לחומרה, אם כי בהחלט ניתן לראות אתרים שזוכו לחלוטין.

מה זה אומר לגבי האתר שלכם?

כדאי להימנע מכול מיני שיטות מפוקפקות לקידום האתר. אל תיקחו חלק ב"קומבינות" ליצירת לינקים. אם מישהו מבטיח לכם פתרון מהיר וקל אשר אינו מצריך כלל מאמץ או מאמץ קטנטן בלבד, סביר להניח שתוכלו לתייג זאת כספאם. אם אתרכם כבר נקנס, הסירו את כל המאפיינים הספאמיים והגישו בקשה לבדיקה מחודשת על ידי GOOGLE בכתובת:
http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35843

כאמור, אפשר ודירוגכם בהחלט יושב לקדמותו אם כי עד אז אתם תאבדו מבקרים כמו גם מכירות. השיטות הלגיטימיות אולי פחות נוצצות ומבטיחות כמו השיטות שאינן לגיטימיות, אבל רק אלה הן השיטות שיחזיקו אתכם בתמונה, בדרך לעמוד התוצאות הראשון.