המדריך לשיווק חברתי


שיווק במדיה חברתית

יותר ויותר חברות וארגונים מבינים כיום כי אחד המפתחות להשגת שיח ואינטראקציה ישירה עם הלקוחות שלהם הוא באמצעות פעילות ברשתות החברתיות. הרשתות החברתיות פתחו עולם חדש של תקשורת בלתי אמצעית בין המותג לצרכן ומאפשרות דרכים חדשות ויצירתיות למיתוג, קבלת משובים בזמן אמת ושיווק חכם המבוסס על קהילה וחברה.
השיווק ברשתות חברתיות, מתוקף היותו מבוסס אינטראקציה ישירה ו"חמה" עם הצרכן, מצריך צורת חשיבה שונה מהשיווק המסורתי ודרכי פעולה שונות על מנת להצליח.

לשם כך יצרנו עבורכם מדריך מעשי ויעיל לשיווק חברתי. נצלו אותו

1. דבר עם הלקוחות שלך

המפתח ליצירת שיווק חברתי או כתיבה שיווקית אפקטיבית הוא "דיבור" לצד "הקשבה" עם האנשים אליהם אתה מנסה להגיע. שיווק חברתי הוא פעילות המונעת מהלקוח ולכן כל הפעילות צריכה להיות מתוכננת ומונעת מרצונותיהם וצרכיהם של הלקוחות. על מנת לדעת מה הם רוצים יש לעשות דבר אחד פשוט- לשאול אותם.

2. פלח את הקהל שלך

סגמנטציה נכונה היא המפתח להצלחה. כל משווק חכם יודע שלא ניתן לפנות לכולם. על מנת להיות אפקטיבי יש לפלח בצורה מדוייקת וחכמה את קהל היעד על מנת לייצר את המסרים המדוייקים והיעילים ביותר עבורם.

3. מצב את המוצר שלך

מיצוב המוצר שלך ייקבע כיצד קהל המטרה שלך יתפוס אותו בהשוואה לתחרות. חשוב להבין מה הלקוח חושב על המוצר שלך, מה התועלות שלו עבורו וכיצד אתה, כמשווק, יכול להקל על הלקוח בתהליך אימוץ המוצר שלך.

4. הכר את התחרות

עיסוק בשיווק חברתי מצריך מעקב והכרות עם המסרים והפעילויות אשר מבוצעים על ידי המתחרים. דע מהם המסרים אשר מופצים על ידי המתחרים שלך, כיצד הם מפיצים אותם ואלו סגמנטים נחשפים אליהם. התחרות שלך יכולה להיות על מוצר זהה או סגמנט זהה. זכור- מתחרה הוא כל מי שפונה אל קהל היעד שלך ולאו דווקא מוצר זהה לשלך.

5. הייה היכן שהקהל שלך נמצא

צריך לזכור כי אנשים לא יתאמצו על מנת להיחשף למסרים שלך. חשוף את המסרים שלך היכן שקהל היעד שלך נמצא בו.

6. הפק תועלת ממספר גישות

קמפיינים חברתיים אינם קמפיין טלוויזיה או מודעת עיתונות. בשיווק חברתי ניתן ורצוי להשתמש במספר גישות ושיטות עבודה תוך ניצול מקסימלי של המדיה, קהילה, פעילות מול קבוצות קטנות ופעילויות נקודתיות. חשוב תמיד להסתכל מעבר רק לתקשורת אלא גם לטפל בגזרות אחרות של נקודת המפגש של הלקוח עם המותג כמו מחיר, ערכים רגשיים ועוד.

7. השתמש במודלים עובדים

כמו בכל תחום, משווקים העוסקים בשיווק חברתי מתכננים קמפיינים על ידי שימוש במודלים האפקטיביים הקיימים מתוך הבנה שהגולשים צריכים לעבור מספר שלבים מתמשכים על מנת לאמץ התנהגות חדשה. ניתן לפלח את הקהל עפ"י השלב ההתנהגותי בו הם נמצאים וע"י כך להתאים עבורם את המסר האפקטיבי ביותר לשלב זה.

8. בחינה תמידית של הפעילות

כל המודלים והפעילויות השיווקיות צריכות לעבור בחינה מתמדת מול קהל היעד שלהם על מנת לייצר אפקטיביות מקסימלית. חשוב להבין כי הלקוחות הינם המומחים הגדולים ביותר בכל הקשור למה אפקטיבי עבורם ויכולים לעזור לך להבין האם המסרים והפעילויות שלך אכן יעילים.

9. צור שיתופי פעולה

חבור לארגונים וחברות המשלימים אותך וצור שותפויות אסטרטגיות על מנת למנף את הפנייה והרחבת קהל היעד.

10. חפש מקום לשיפור

הייה בתהליך של בחינה תמידית, אסוף מידע ונתונים ונתח אותם על מנת להשיג תוצאות טובות יותר בפעילות הבאה.